خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
مباني نظري و پيشينه تحقيق سبك فرزندپروري و هوش ايران كالا
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :مدير
تاريخ: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۰۴:۲۳


مباني نظري و پيشينه تحقيق سبك فرزندپروري و هوش

عنوان: مباني نظري و پيشينه تحقيق سبك فرزندپروري و هوش


مشخصات فايل

تعداد صفحات 65
حجم 76 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي روان شناسي


توضيحات كامل

عنوان: مباني نظري و پيشينه تحقيق سبك فرزندپروري و هوش

 

فرمت فايل: word

تعداد صفحات: 65

 

در بخش زير به عمده ترين ديدگاههاي نظري در مورد تربيت كودك اشاره مي شود:

نظريه بامريند

در پژوهشي اوليه كه از سوي بامريند (1978) انجام شد، مقايسه اي بين روشهاي تربيتي والدين و كودكان با خصوصيات مختلف صورت گرفت. روش كار به اين صورت بود كه براساس مشاهداتي كه در خانه و مهدكودك انجام مي شد، كودكان براساس پنج معيار شايستگي، به ترتيب زير مورد ارزيابي قرار مي گرفتند:

1- خويشتن داري

1- تمايل به برخورداري توام با كنجكاوي و اشتياق در برابر موقعيت هاي جديد و دور از انتظار

3- فعال بودن

4- اتكا به خود

5- توانايي ابراز محبت به همبازي ها


كودكان براساس نمره هايي كه در اين پنج معيار به دست آوردند به سه گروه تقسيم شدند:

الف) گروهي كه در تمام معيارها نمره هاي بالايي داشتند و كودكان شايسته و رشديافته ناميده شدند.
ب)گروهي كه خويشتن دار و متكي به خود بودند ولي از موقعيت هاي جديد بيم داشتند و علاقه چنداني براي آميزش با ساير كودكان از خود نشان نمي دادند.

ج) گروهي نيز شامل كودكاني بودند كه در تمام معيارها نمره هاي پائين داشتند، يعني به كمك ديگران متكي بودند. از موقعيت هاي جديد كناره مي گرفتند و در خويشتنداري نمره هاي پائين داشتند. اين گروه رشدنايافته ترين گروه كودكان بودند كه مورد مشاهده قرار گرفته بودند.

سپس محققين با استفاده از مصاحبه و روشهاي مشاهده، چهار جنبه از رفتار والدين را مورد ارزيابي قرار دادند. اين جنبه ها عبارتند از:

-1 كنترل: ميزاني كه والدين سعي مي كنند در فعاليتهاي كودكان دخالت كنند و وابستگي با پرخاشگري كودكان را مطابق با معيارهاي خود تغيير مي دهند.

-2 توقع رشد يافتگي: فشارهايي كه به كودك وارد مي شود تا عملكرد او با ميزان توانايي وي هماهنگ شود.

-3 وضوح ارتباط بين مادر و كودك: ميزان توانايي مادر در توضيح دلايل به هنگام اطاعت طلبيدن از كودك و ميزان توجه آنها به عقايد و احساسات كودك.

-4 فرزندنوازي (مراقبت): به ميزان محبت و عطوفتي كه نسبت به فرزندانشان از خود نشان مي دهند و لذت بردن از پيشرفت فرزندانشان اشاره دارد. چنين والديني مهربان و پرحرارت هستند و ارتباط خوبي با فرزندانشان برقرار مي كنند. اين افراد در عين حال كه به عقايد فرزندانشان احترام قائل اند، در مورد رفتارهائي كه براي فرزندان خود مناسب مي دانند، پيگيرانه و خالي از ابهام عمل مي كنند.

بدين ترتيب بامريند از طريق مشاهداتي كه در شرايط آزمايشگاهي بدست آورد و اطلاعاتي كه راجع به والدين كودكان از طريق مشاهدات خانگي و مصاحبه هايي كه هم از مادران و هم از پدران تنظيم نمود، سه شيوه رفتار و تربيت والدين را مشخص كرد. (فلچر و جفريس، 1999)

بايد متذكر شويم ،انجمن ملي تحقيق (كيپك و پالمر، 1997) نظريه بامريند را تجديدنظر كرده و مطرح نمود "تركيب گوناگون دو بعد پذيرندگي و توقع داشتن چهار شيوه فرزندپروري را ارائه مي كند كه پژوهش بامريند به سه شيوه آنها متمركز شده است".

والدين مقتدر: والدين مقتدر(اقتدارگرا) به صورت افرادي با صميميت و محبت زياد (اين گونه والدين در زندگي فرزندان خود مشاركت كرده و به نيازهاي آنها پاسخ مي دهند) و كنترل رفتاري (آنها محدوديت هاي واضح و مناسب با سن فرزندان براي رفتارهاي او در نظر مي گيرند) تعريف مي شوند. والدين مقتدر معيارهايي به فرزندان نشان مي دهند كه طبق آنها زندگي كنند. غالبا مي خواهند چيزهايي را از نوجوان خود بياموزند. (فلچر و جفريس، 1999)

باربر (1996) معتقد است خصوصيات اصلي اين شيوه فرزندپروري شامل مشاركت و علاقه زياد والدين به زندگي فرزندان، برقراري ارتباط باز با آنها، داشتن اطمينان به آنها، تشويق و ارتقاي سلامت رواني و كنترل بالاي رفتاري آنهاست شامل آگاهي از اين كه فرزندانشان كجا هستند; با چه كساني مي باشند; و چه كاري انجام مي دهند.

اين والدين از كودكان خود توقع رفتار معقول و سنجيده دارند. آنها توقعات خود را به صراحت بيان كرده و توضيحاتي را ارائه مي دهند تا به كودك براي درك دلايل شان براي تقاضاها كمك كنند. آنها همچنين به گفته هاي كودكان خود گوش مي دهند و گفتگو با آنها را ترويج مي دهند. والدين مقتدر در كنش خود با كودكان دلسوز و صميمي هستند.

 

فهرست مطالب

سبك هاي فرزندپروري

شيوه هاي فرزند پروري در اسلام

تنوع فرهنگي در رابطه با فرزند پروري

تربيت و هوش فرزندان

پرورش هوش كودكان

پيشينه پژوهش

پيشينه تجربي

منابع و مآخذ


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]