خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
كتاب ناتور دشت اثر جي. دي. سلينجر ايران كالا
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :مدير
تاريخ: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۵۱:۰۱

كتاب ناتور دشت اثر جي. دي. سلينجر 

قيمت محصول : 25000 تومان

برند : Nila Publications

براي خريد و مشاهده محصول كليك نماييد.


كتاب ناتور دشت اثر جي. دي. سلينجر

 

نقد و بررسي تخصصي

 كتاب ناتور دشت را «جي. دي. سلينجر» نوشته است. كتابي كه حدود 65 سال پيش براي اولين بار چاپ شده است. اين كتاب در همان سال‌هاي اوليه انتشارش به فروشي ميليوني دست پيدا كرد و هنوز بعد از گذشت نيم‌قرن از انتشارش، يكي از پرفروش‌ترين كتاب‌هاي جهان محسوب مي‌شود. اين كتاب تاكنون به اغلب زبان هاي زنده دنيا ترجمه شده است و همه سال هزاران نسخه از آن به فروش مي‌رسد.

مساله نوجواني

رمان در گونه‌ي رمان‌هاي رئاليستي قرار مي‌گيرد و روايت زندگي نوجوان شانزده ساله‌اي درآمريكاست. رمان ناتور دشت توسط «هولدن كالفيلد» روايت مي‌شود. نوجواني آمريكايي كه داستان زندگي‌اش را براي خواننده تعريف مي‌كند. او از دبيرستان اخراج شده است و حالا بايد به خانه برگردد. او در طول رمان ماجراي رسيدنش به اين مرحله از زندگي را روايت مي‌كند. تمام اتفاقات اين داستان شرح سه روز از زندگي هولدن است. سه روزي كه او منتظر مي‌ماند تا به خانه برگردد.خانه‌اي كه دل خوشي از بودن در آن ندارد. هولدن، تمام اين مدت را سرگردان و بي‌هدف روزگار مي‌گذارند. در مورد آدم‌هايي كه در زندگي‌اش وجود داشته‌اند صحبت كرده و تا حدي در مورد خانواده‌اش اظهار نظر مي‌كند. داستان در واقع به طور نمادين شرح دوران بلوغ و رسيدن به دوران جواني هولدن را بيان مي‌كند. رشدي كه در جامعه‌اي با ويژگي‌هاي جامعه‌اي مثل آمريكا، به طور متفاوتي رخ مي دهد. دقيقا به همين خاطر است كه «هولدن كالفيلد»، تبديل به نمادي مي شود از بيشتر نوجوانان آمريكايي كه در زمان جنگ‌جهاني يا با فاصله‌اي كوتاه بعد از جنگ به دنيا آمده بودند.  

شهرت هولدن

اگر بخواهيم يكي از مشهورترين و پرتاثيرترين شخصيت‌هاي داستاني ادبيات داستاني در جهان را معرفي كنيم، قطعا «هولدن كالفيلد» نامزد اين شخصيت خواهد بود. نوجواني آمريكايي كه در سراسر رمان حضور دارد و رمان از نگاه او روايت مي‌شود. اين شخصيت موجب همذات‌پنداري بسياري از خوانندگان با خود شد و از اين رو بسياري از داستان‌ها با محوريت شخصيت‌هايي شبيه او به وجود آمد. ‌او نيز مثل بيشتر شخصيت‌هاي سلينجر، روحيه‌‌اي حساس دارد و بسيار باهوش است. از طرفي در رفتار و گفتارش تا حد زيادي صريح است و اين موضوع را مي‌توان از صحبت‌هايش در مورد آدم‌هاي مختلف نيز متوجه شد . بسياري از منتقدان بر اين اعتقادند كه هولدن كالفيد در واقع نوجواني خود سلينجر است. اين موضوع را از اشتراك برخي از ويژگي‌هاي اخلاقي كافيلد با سلينجر مي‌توان درك كرد. به عنوان مثال كالفيد نيز مثل سلينجر از اجتماعي بودن بيزار است، بسيار رك‌گوست، از سينما خوشش نمي‌آيد و از پدر و مادرخود، دل خوشي ندارد.

جهانديده پيري بر او بر گذشت / چنين گفت خندان به ناتور دشت

واژه‌ي ناتور به معني «نجات‌دهنده»‌ است كه در ترجمه‌هاي متعدد اين كتاب به كار رفته است. ابتدا سعدي در بوستان بود كه از اين واژه استفاده كرد. دليل اين نام‌گذاري توسط نويسنده نيز در متن كتاب نهفته است. در اواخر رمان «هولدن» با خواهرش راجع‌ به  علايق خود و كاري كه آرزو دارد در آينده انجام دهد، صحبت مي‌كند: «همه‌ش مجسم مي‌كنم كه هزارها بچه‌ي كوچيك دارن تو دشت بازي مي‌كنن و هيشكي هم اون‌جا نيس، منظورم آدم بزرگه، جز من. من هم لبه‌ي يه پرتگاه خطرناك وايساده‌م و بايد هر كسي رو كه مياد طرف پرتگاه بگيرم... تمام روز كارم همينه. يه ناتور ِ دشتم...».

نجات دهنده...

همه‌ش مجسم مي‌كنم كه هزارها بچه‌ي كوچيك دارن تو دشت بازي مي‌كنن و هيشكي هم اون‌جا نيس، منظورم آدم بزرگه، جز من.

داستان نويسان آمريكايي

سلينجر جزو نويسندگان معاصر آمريكا قاره‌ مي‌گيرد. نويسنده‌اي كه در سبك رئاليسم مي‌نوشت و درون‌مايه‌ي اغلب آثارش نقد جامعه‌ي آمريكا بود. نوشته‌هاي سلينجر كم تعداد بودند اما تاثير آنها بسيار گسترده بود. اين تاثيرگذاري تا حدي بود كه نويسنده‌‌هايي كه بعد از دهه‌ي شصت در آمريكا را با عنوان «بچه‌هاي سلينجر» مي‌شناختند. در واقع سلينجر و برخي از هم‌نسلانش مثل «ريموند كارور» و «توبياس ولف» و «آن بيتي» و ... ادامه دهنده‌ي راهي بودند كه «همينگويِ بزرگ» به عنوان نويسنده‌‌اي پيشرو در دهه‌ي بيست و سي بنيان‌گذاري كرده بود. راهي كه به نقد ارزش هاي رايج جامعه آمريكا ختم مي‌شد. ارزش‌هايي كه «روياي آمريكايي» را تغيير مي دادند و از آن رويا هجويه‌اي مي‌ساختند كه به كابوسي تلخ بيشتر شباهت داشت.

كتابي ممنوعه در دهه نود!

در برهه اي از دهه نود در آمريكا «ناتور دشت» جزوه كتاب‌هاي ممنوعه نيز به حساب آمد. دليل اين امر را بايد از مسولين وقت دولت فدرال جويا شد اما اين ممنوعيت بدون ارتباط با قدرت تاثير‌گذاري اين كتاب نبوده است.  در هشتم دسامبر 1980 هنگامي «جان لنون» در جايي در بيرون خانه‌اش هدف چهار گلوله‌ قرار گرفت كه به زندگي او پايان داد. در آن دوران جان لنون از اعضاي اصلي گروه معروف «بيتلزها» در اوج شهرت خود بود و به عنوان يك خواننده‌ي جهاني بسيار محبوب بود. قاتل بلافاصه دستگير شد. «مارك ديويد چپمن» مردي كه در زمان قتل تنها 25 سال، سن داشت. او بعد از بازپرسي‌هاي فراوان عنوان كرد كه  انگيزه‌ي اصلي قتل جان لنون، بعد از خواندن كتاب «ناتور دشت» به او الهام شده است! در مارچ 1981 نيز يكي ديگر از ترورهاي مشهور جهان اتفاق افتاد كه البته ناموفق بود. ترور رونالد ريگان، رئيس جمهور وقت آمريكا. جالب است بدانيد كه بعد از دستگيري قاتل او، در جيب كت او يك كتاب پيدا شد: «ناتور دشت» اثر «جروم ديويد سلينجر».

به دور از هياهو وشهرت

تقريبا بايد يكي از منزوي‌ترين نويسنده‌هاي تاريخ ادبيات معاصر را «سلينجر» دانست. او كه از كودكي شخصي خجالتي بود در بزرگسالي نيز با توجه به روحياتش كمتر در جمع حاضر مي‌شد و نوشتن در تنهايي را بيشتر ترجيح مي‌داد. او در دوران سربازي به جبهه فرستاده شد كه همين زمان حضورش در جنگ به شدت در جهان‌بيني او تاثير گذار بود. سلينجر «ناتور دشت» را در زمان حضور در جبهه جنگ نوشت. بعد از اين كه جنگ تمام شد كتاب به چاپ رسيد و پرفروش شد. با اين ‌حال  او همچنان كمتر بين مردم ظاهر مي‌شد و بعد از مدتي ديگر كسي از او خبري نداشت. دوستان نزديكش مي‌گفتند در يكي از خانه‌هاي نزديك نيوهمپشاير زندگي مي‌كند. خانه اي در حومه‌ي شهر كوچك «كورنيش»، با نرده‌هاي بلند و كمترين راه دسترسي به بيرون. او تا آخر عمر زندگي در انزوا را ترجيح داد و علاوه بر اين كه در هيچ جمعي ظاهر نشد، اجازه انتشار بسياري از داستان‌هاي كوتاه يا اقتباس از داستان‌هايش را نداد. او در پاسخ «اليا كازان» كارگردان مشهور، كه مي‌خواست فيلمي در اقتباس از ناتور دشت بسازد فقط يك جمله گفت: «فك نكنم هولدن از اين كار خوشش بياد.»

 

براي خريد و مشاهده محصول كليك نماييد.


تصاوير بيشتر
كتاب ناتور دشت اثر جي. دي. سلينجر

 

 

موضوع:
برچسب‌ها: كتاب، ناتور دشت، اثر جي. دي. سلينجر،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]